Uzależnienie od cyfryzacji

Aktualnie popularna jest teoria, że uzależnić można się od wszystkiego. Internet, jako jedno z bieżących i najpopularniejszych źródeł informacji, rozrywki, pracy, konaktu z innymi ludźmi, jest silnie uzależniający. Do uzależnienia od Internetu zalicza się nadmiarowe korzystanie z komórki, komputera, laptopa, tableta. Jeżeli dołączymy do tej listy telewizję, będziemy mówić o uzależnieniu od cyfryzacji. Czym się objawia uzależnienie od cyfryzacji? Jak się leczy uzależnienie od komputera, telefonu, Internetu?

Korzystanie z Internetu samo w sobie nie jest złe. Można się dokształcić, zdobyć ważne i ciekawe informacje, poszerzyć swoją wiedzę i w pewnym sensie zares umiejętności. Można nawiązać nowe znajomości, i w sposób ciągły utrzymywać kontakt z osobami z najodleglejszych stron świata. Można darmowo obcować z kulturą i poznawać świat bez wychodzenia z domu. A do tego robić zakupy, grać, tworzyć muzykę, dzielić się swoimi przeżyciami. Wszystko jest dla ludzi, to o co tyle szumu?

Zdrowe korzystanie z cyfryzacji zakłada posiadanie kontroli nad tym zachowaniem, korzystanie z innych źródeł przyjemności, wykonywanie obowiązków, przestrzeganie zasad dbania o zdrowie w korzystaniu z komputera czy telefonu. Oznacza to, że wielogodzinne przesiadywanie przed komputerem w niewłaściwej pozycji, do tego zaniedbywanie innych zainteresowań i hobby, kontaktowanie się ze znajomymi tylko za pomocą Internetu, a nie twarzą w twarz wpływa negatywnie na inne sfery życia, takie jak zdrowie, rozwój, duchowość, kontakty społeczne czy rodzina. Z czasem pojawia się problem z kontrolą korzystania z Internetu. Zamiast dwóch godzin dziennie, robi się cztery, sześć, dziesięć. Nagle okazuje się, że „online” jest się cały czas. Utrata kontroli nad korzystaniem z Internetu jest jak utrata kontroli nad piciem alkoholu. Założenie, że będzie się korzystać z komputera tylko do godziny 20:00 jest notorycznie łamane. Spędzanie 4 godzin na dobę w Internecie jest iluzją, bo komórki są podłączone cały czas, więc naokragło jest się „dostępnym” dla innych w sieci. Maile, wiadomości prywatne przychodzą, więc jak ich nie odebrać, jak na nie nie odpisać? Problemem okazuje się życie bez Internetu. Awaria sieci, brak zasięgu powoduje frustrację, rozdrażnienie, podenerwowanie. Trudno znaleźć dla siebie miejsce. Trudno usnąć bez właczonego telewizora czy „gierki na dobranoc”.  Pojawiają się objawy abstynencyjne, podobne jak przy używaniu alkoholu. Istnieje nieodparta chęć sprawdzenia portali społecznościowych, ulubionych kanałów filmowych, włączenia gry. Gdy to jest niemożliwe, towarzyszy lęk, niepokój, łatwość we wchodzeniu w konflikty z innymi ludźmi, z rodziną.

Jak widać, samo korzystanie z pozoru niegroźnych stron jest uzależniające i niebezpieczne. Biorąc pod uwagę łatwodostępne strony z grami hazardowymi, łatwość w robieniu zakupów, dostęp do stron pornograficznych, Internet przestaje być przyjazny dla dzieci i młodzieży, a nawet dla dorosłych. Bez wychodzenia z domu można dodatkowo uzależnić się od hazardu, zakupów, seksu.

Sama decyzja o podjęciu leczenia jest trudna, ponieważ konswkwencje z powodu uzależnienia są niemalże niewidoczne. Początkowo traci się swoje zainteresowania, obowiązki domowe, następnie pogorszeniu ulegają relacje, choć utrzymywanie kontaktów przez Internet  tworzy iluzję, że nic się w tej sferze nie dzieje. Dopiero bardzo silne uzależnienie doprowadza do zaniedbywania pracy, rozwijania się dodatkowych uzależnień. Leczenie uzależnienia od cyfryzacji wygląda podobnie jak leczenie innych uzależnień. Istnieją detoksy od Internetu, terapia stacjonarna, następnie ambulatoryjna. W procesie leczenia początkowo zalecany jest całkowity zakaz korzystania z jakichkolwiek urządzeń. Z czasem osoba uzależniona uczy się ponownie korzystać z telefonu jako środka komunikacji, komputera jako środka informacji. Tylko długoterminowa terapia może dać pozytywny efekt. Jednak najważnejszym czynnikiem rokującym sukces leczenia jest motywacja i energia własna osoby chorej.

Profilaktyke uzależnienia od cyfryzacji stosuje się już u niemowlaków. Jak zapobiec uzależnieniu od cyfryzacji swojego dziecka – o tym w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *