Leczenie uzależnień Jelenia Góra ,,Głód Alkoholowy”

Głód alkoholowy – potocznie tak określany przez samych pijących:”nosi mnie”, „wódka za mną chodzi”, „coś by się wypiło”, „jestem na musiku”
itp. – to jeden z podstawowych objawów uzależnienia, definiowany jako silna potrzeba wypicia alkoholu wraz z bardzo przykrym stanem napięcia emocjonalnego połączonego z pragnieniem natychmiastowej ulgi. Często głód alkoholowy przybiera postać wspominania początkowego okresu używania. Inną formą są intensywne marzenia senne, w których osoba trzeźwiejąca widzi siebie znów pijącą alkohol. Głód alkoholowy może przybrać też formę myśli o alkoholu, które uporczywie nachodzą osobę trzeźwiejącą. Innymi objawami głodu alkoholowego mogą być lęk, niepokój, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji i uwagi, osłabienie, zmienność nastroju.

Najsilniejszy głód alkoholowy następuje w początkowym okresie po zaprzestaniu picia. Z czasem częstość jego pojawiania się oraz intensywność objawów głodu alkoholowego maleją. Czasem głód alkoholowy mogą wywołać osoby, miejsca, a nawet rzeczy kojarzące się z okresem picia osoby trzeźwiejącej. Kiedy głód osiągnie pewien poziom intensywności, pojawia się mechanizm obronny i niemożność faktycznej oceny sytuacji.

Istnieją proste sposoby ułatwiające obniżenie poziomu głodu alkoholowego jak na przykład;
-nie bądź głodny, zły, samotny, zmęczony (HALT) to cztery stany, które w nadmiarze zagrażają twojej abstynencji,

-stwórz własną listę zysków z bycia trzeźwym i listę strat spowodowanych piciem,

-ćwiczenia fizyczne, bieganie, siłownia, spacer, basen, kino, teatr845

-spożycie zdrowego posiłku,

-telefony do ludzi z sieci wsparcia, rozmowa z drugim człowiekiem

-zastosowanie technik relaksacyjnych,

-spotkanie AA, AN, klub Abstynenta, Grupa Wsparcia,

– zrób dla siebie coś fajnego, co sprawi, że poczujesz się przyjemnie :)
Jeśli rozpoznasz u siebie objawy głodu, nie panikuj, ten stan jest wpisany w wychodzenie z uzależnienia. Pamiętaj, że sama teoria nie sprawi, że głód zniknie, musisz zacząć działać.845

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *