Jak zacząć leczenie alkoholowe na NFZ?

Uzależnienie od alkoholu jest problemem, z którym trudno poradzić sobie bez profesjonalnej terapii. Alkoholizm to choroba, która szkodzi nie tylko osobie uzależnionej, ale głównymi poszkodowanymi są również osoby bliskie. Warto wiedzieć, że leczenie uzależnienia od alkoholu w Polsce na NFZ jest bezpłatne i dostępne również dla osób nieubezpieczonych. Dzięki temu osoba bezrobotna, bez prawa do ubezpieczenia może podjąć terapię za darmo. Współuzależnieni bliscy mogą również skorzystać z bezpłatnej terapii. Leczenie możemy podjąć w wybranym przez nas ośrodku, więc jeśli mieszkamy we Wrocławiu, możemy na takich samych zasadach leczyć się u podnóża Karkonoszy.

Leczenie odwykowe na NFZ, Terapia uzależnień NFZ

Jakie kroki należy podjąć, żeby zacząć leczenie alkoholizmu na NFZ?

Przed rozpoczęciem terapii warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić i jakie są etapy leczenia.

Udajemy się do poradni leczenia uzależnień. W Polsce jest ponad 700 takich placówek. Do zarejestrowania się na wizytę nie jest potrzebne skierowanie. Na miejscu chory ma zapewnione konsultacje ze specjalistami, psychologiem oraz lekarzem psychiatrą. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, np. we Wrocławiu, mamy do wyboru kilka poradni. Rejestrujemy się telefonicznie lub mailowo. To, co potrzebujemy na pierwszą wizytę, to dowód osobisty i zachowana abstynencja. Specjaliści biorąc pod uwagę preferencje pacjenta, zadecydują o formie terapii. W ośrodku do którego się zgłosimy, będzie najpewniej możliwość leczenia ambulatoryjnego, z terapią indywidualną lub grupową. Jednak na początku walki z nałogiem taka forma leczenia nie jest zalecana.

Zgłaszamy się do placówki w celu rozpoczęcia terapii. Dobrym wyborem jest leczenie stacjonarne w całodobowym ośrodku leczenia uzależnień. Ośrodek możemy wybrać, a do podjęcia leczenia wymagane jest wydrukowane skierowanie od lekarza „skierowanie do szpitala psychiatrycznego”. Takie skierowanie możemy dostać od psychiatry, na wcześniejszej konsultacji w poradni leczenia uzależnień. Warto wiedzieć, że skierowanie ważne jest przez 14 dni, dlatego w tym czasie należy skontaktować się z ośrodkiem i ustalić termin przyjęcia na leczenie. Na miejsce w ośrodku możemy czekać czasami nawet do kilku tygodni, jednak jeśli wcześniej zarezerwujemy sobie miejsce, to do momentu rozpoczęcia terapii skierowanie nie traci ważności.

Przyjeżdżamy do ośrodka w ustalonym terminie. Warunkiem do przyjęcia jest udowodnienie abstynencji. Zanim rozpoczniemy leczenie, przechodzimy testy alkoholowe oraz narkotykowe. Dobrym wyborem przed uczestniczeniem w terapii jest wcześniejszy detoks na oddziale leczenia alkoholowych zachowań abstynencyjnych.

Budynek wokół zieleni i lasów

Jakie kroki należy podjąć, żeby zacząć leczenie alkoholizmu na NFZ?

Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu na NFZ we Wrocławiu?

Rozpoczęcie leczenia krok po kroku:
– Odbywamy detoks.
– Idziemy do poradni leczenia uzależnień lub psychiatry w mieście, w którym mieszkamy.
– Otrzymujemy skierowanie od psychiatry w poradni, na leczenie uzależnienia w szpitalu psychiatrycznym.
– Rejestrujemy się telefonicznie w wybranym ośrodku, (na przykład Promaind w Miłkowie) w celu rezerwacji miejsca.
– Zgłaszamy się osobiście, z zachowaniem abstynencji i w umówionym terminie do ośrodka.

Ośrodek Promaind w Miłkowie to miejsce, w którym realizujemy leczenie alkoholizmu na NFZ. Ponieważ terapia uzależnienia od alkoholu jest bezpłatna, to nawet jeśli miejscem zamieszkania pacjenta jest Wrocław, to podjęcie stacjonarnego leczenia w Miłkowie jest możliwe i nie wymaga spełnienia innych niż wymienione warunków, lub dodatkowych formalności.

Ośrodek terapii uzależnień
Miłków 160
58-535 Miłków
tel. +48 694 949 317
tel. +48 601 728 857
centrumpromaind@gmail.com
GODZINY OTWARCIA – 24h
Współpraca

PORADNIA LECZENIA UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIEŃ W ZŁOTORYI:
tel. (+48) 537 977 317
e-mail: centrumpromaind@gmail.com
Adres: ul. Kwiska 1, wejście „B”, 59-500 Złotoryja

PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO W CHOJNOWIE:
tel. (+48) 605 822 278
e-mail: centrumpromaind@gmail.com
Adres: ul. Legnicka 12, 59-224 Chojnów

PORADNIA W LEGNICY:
Pomoc psychiatryczna: tel. (+48) 605 822 278
Pomoc psychologiczna: tel. (+48) 607 431 243
e-mail: centrumpromaind@gmail.com
Adres: ul. Władysława Grabskiego 28, 59-220 Legnica

Nasi Partnerzy