Jak zacząć leczenie alkoholowe na NFZ?

Uzależnienie od alkoholu jest problemem, z którym trudno poradzić sobie bez profesjonalnej terapii. Alkoholizm to choroba, która szkodzi nie tylko osobie uzależnionej, ale głównymi poszkodowanymi są również osoby bliskie. Warto wiedzieć, że leczenie uzależnienia od alkoholu w Polsce na NFZ jest bezpłatne i dostępne również dla osób nieubezpieczonych. Dzięki temu osoba bezrobotna, bez prawa do ubezpieczenia może podjąć terapię za darmo. Współuzależnieni bliscy mogą również skorzystać z bezpłatnej terapii. Leczenie możemy podjąć w wybranym przez nas ośrodku, więc jeśli mieszkamy we Wrocławiu, możemy na takich samych zasadach leczyć się u podnóża Karkonoszy.

Jakie kroki należy podjąć, żeby zacząć leczenie alkoholizmu na NFZ?

Przed rozpoczęciem terapii warto wiedzieć, jakie warunki należy spełnić i jakie są etapy leczenia.

Udajemy się do poradni leczenia uzależnień. W Polsce jest ponad 700 takich placówek. Do zarejestrowania się na wizytę nie jest potrzebne skierowanie. Na miejscu chory ma zapewnione konsultacje ze specjalistami, psychologiem oraz lekarzem psychiatrą. Jeśli mieszkamy w dużym mieście, np. we Wrocławiu, mamy do wyboru kilka poradni. Rejestrujemy się telefonicznie lub mailowo. To, co potrzebujemy na pierwszą wizytę, to dowód osobisty i zachowana abstynencja. Specjaliści biorąc pod uwagę preferencje pacjenta, zadecydują o formie terapii. W ośrodku do którego się zgłosimy, będzie najpewniej możliwość leczenia ambulatoryjnego, z terapią indywidualną lub grupową. Jednak na początku walki z nałogiem taka forma leczenia nie jest zalecana.

Zgłaszamy się do placówki w celu rozpoczęcia terapii. Dobrym wyborem jest leczenie stacjonarne w całodobowym ośrodku leczenia uzależnień. Ośrodek możemy wybrać, a do podjęcia leczenia wymagane jest wydrukowane skierowanie od lekarza „skierowanie do szpitala psychiatrycznego”. Takie skierowanie możemy dostać od psychiatry, na wcześniejszej konsultacji w poradni leczenia uzależnień. Warto wiedzieć, że skierowanie ważne jest przez 14 dni, dlatego w tym czasie należy skontaktować się z ośrodkiem i ustalić termin przyjęcia na leczenie. Na miejsce w ośrodku możemy czekać czasami nawet do kilku tygodni, jednak jeśli wcześniej zarezerwujemy sobie miejsce, to do momentu rozpoczęcia terapii skierowanie nie traci ważności.

Przyjeżdżamy do ośrodka w ustalonym terminie. Warunkiem do przyjęcia jest udowodnienie abstynencji. Zanim rozpoczniemy leczenie, przechodzimy testy alkoholowe oraz narkotykowe. Dobrym wyborem przed uczestniczeniem w terapii jest wcześniejszy detoks na oddziale leczenia alkoholowych zachowań abstynencyjnych.

Jakie kroki należy podjąć, żeby zacząć leczenie alkoholizmu na NFZ?

Jak rozpocząć leczenie alkoholizmu na NFZ we Wrocławiu?

Rozpoczęcie leczenia krok po kroku:
– Odbywamy detoks.
– Idziemy do poradni leczenia uzależnień lub psychiatry w mieście, w którym mieszkamy.
– Otrzymujemy skierowanie od psychiatry w poradni, na leczenie uzależnienia w szpitalu psychiatrycznym.
– Rejestrujemy się telefonicznie w wybranym ośrodku, (na przykład Promaind w Miłkowie) w celu rezerwacji miejsca.
– Zgłaszamy się osobiście, z zachowaniem abstynencji i w umówionym terminie do ośrodka.

Ośrodek Promaind w Miłkowie to miejsce, w którym realizujemy leczenie alkoholizmu na NFZ. Ponieważ terapia uzależnienia od alkoholu jest bezpłatna, to nawet jeśli miejscem zamieszkania pacjenta jest Wrocław, to podjęcie stacjonarnego leczenia w Miłkowie jest możliwe i nie wymaga spełnienia innych niż wymienione warunków, lub dodatkowych formalności.

Ośrodek terapii uzależnień
Miłków 160
58-535 Miłków
tel. +48 694 949 317
tel. +48 601 728 857
centrumpromaind@gmail.com
GODZINY OTWARCIA – 24h
Współpraca

PORADNIA LECZENIA UZALEŻNIEŃ I WSPÓŁUZALEŻNIEŃ W ZŁOTORYI:
tel. (+48) 537 977 317
e-mail: centrumpromaind@gmail.com
Adres: ul. Kwiska 1, wejście „B”, 59-500 Złotoryja

PORADNIA ZDROWIA PSYCHICZNEGO W CHOJNOWIE:
tel. (+48) 605 822 278
e-mail: centrumpromaind@gmail.com
Adres: ul. Legnicka 12, 59-224 Chojnów

PORADNIA W LEGNICY:
Pomoc psychiatryczna: tel. (+48) 605 822 278
Pomoc psychologiczna: tel. (+48) 607 431 243
e-mail: centrumpromaind@gmail.com
Adres: ul. Władysława Grabskiego 28, 59-220 Legnica

Nasi Partnerzy