Kto jest podatny na uzależnienia?

Zastanawiacie się może kto jest podatny na uzależnienia? Jak już wielokrotnie wspominałam w poprzednich wpisach, uzależnienie jest chorobą przewlekłą i śmiertelną, taką jak np. cukrzyca. Zwracam na to uwagę ponownie, ponieważ uzależnienie jest chorobą niezawinioną, chociaż stwierdzono i nazwano czynniki biologiczne, psychologiczne i środowiskowe, które mogą „ułatwiać” rozwinięcie się nałogu.

Kim jest alkoholik?

Zaprzeczanie jest naturalną fazą akceptacji choroby. Często słyszę „mam pracę, utrzymuję rodzinę, buduję dom, nie jestem alkoholikiem”, czy „nie śpię pod ławką, nie kradnę, nie straciłem całego majątku, nie jestem żulem spod sklepu”. I ja się zgadzam, bo alkoholik to nie tylko ten spod sklepu, śpiący pod ławką z pustą butelką po denaturacie obok siebie. Uzależnienie jest chorobą „demokratyczną”, dotyka zarówno kobiet, jak i mężczyzn, bogatych i biednych, wykształconych, pracujących i bezrobotnych. Osoba uzależniona to przede wszystkim chorujący człowiek, który niezauważając i ignorując swój problem, może stracić wszystko – nawet życie.

Kto się leczy odwykowo?

Niestety odnotowuje się coraz niższy wiek eksperymentowania z alkoholem i narkotykami wśród młodzieży. Również w naszych placówkach pomocy szukają coraz młodsze osoby. W Polsce coraz więcej powstaje ośrodków leczenia uzależnień skierowanych do młodzieży. Jednak znacznie częściej młode osoby uzależnione są krzyżowo, czyli od kilku substancji, np. alkohol i narkotyki. Coraz częściej też uzależnieniom od środków psychoaktywnych towarzyszy uzależnienie od hazardu. W Ośrodku Leczenia Uzależnień w Miłkowie aktualnie przebywają kobiety i mężczyźni od 23. do 63. roku życia. Wśród pacjentów leczących się w ośrodku i w poradni są osoby z wykształceniem od zawodowego do wyższego. Pracujący na stanowiskach takich jak malarz, kierowca, księgowa, nauczyciel, sprzedawca, właściciel ogólnopolskiej firmy zatrudniającej setki pracowników. Osiągające międzynarodowe sukcesy sportowe, czeladnicze oraz hobbistyczne. Leczą się również osoby, które już straciły pracę, dom i rodzinę na skutek szkodliwego picia czy brania.

Pisząc ten artykuł chcę pokazać kto jest podatny na uzależnienia i że nie jest za wcześnie na odpowiedzenie sobie na pytanie „czy ja mam problem z alkoholem/narkotykami?”.  Nie jest za wcześnie na podjęcie leczenia czy to w poradni leczenia uzależnień, czy w ośrodku stacjonarnym. Nie jest się za biednym, ani za bogatym na to, by stać się osobą uzależnioną. Na terapii nie ma mądrych ani głupich, bo wszyscy są sobie równi, zmagający się z tym samym problemem, jakim jest uzależnienie. I nie jest też za późno, aby się ratować. Jeżeli szukasz pomocy, znajdziesz ją na stronie naszego Ośrodka Leczenia Uzależnień Promaind.

W następnym artykule przeczytasz o tym jak się leczyć w ośrodku leczenia uzależnień na NFZ

mgr Anna Worobiej