Postanowienia noworoczne dla osób uzależnionych

Święta i Nowy Rok to okres burzliwy, ale też czas refleksji, rodzinnej atmosfery, czas wybaczania i wprowadzania zmian w życie. Symboliczny koniec starego, i początek nowego – lepszego roku daje nadzieję na poprawę, na zmianę, na spełnienie życzeń i dotrzymanie postanowień.

Życzenie szczęścia, sobie czy innym, daje nadzieję i sprawia radość, jednak dla każdego szczęście oznacza coś innego. Dla jednych będzie to naprawienie relacji z córką i bycie przez nią kochanym, dla innych szczęście przyjdzie, gdy dostaną stabilną pracę, która da im poczucie bezpieczeństwa i podniesie poczucie własnej wartości, jeszcze inni szczęście widzą w momencie, gdy sobie wybaczą.

Jak skutecznie osiągnąć wyznaczony cel

Istnieje kilka pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć, aby cel, jaki został założony, łatwiej i sprawniej osiągnąć. Najważniejsze jest konkretna i sprecyzowana odpowiedź na to, czego się sobie życzy? Abstrakcyjne i niewymierne postanowienia, jak np. „chcę być lepszym człowiekiem” są niemalże niemożliwe do osiągnięcia, bo jak to zaplanować? Należy sprecyzować, co to znaczy „lepszy człowiek”? Jakimi cechami i jakim zachowaniem charakteryzuje się dobry człowiek, których ja nie posiadam, a chciałbym mieć? Nazwane cechy, jak np. „chcę być punktualny, chcę uprawiać sport co najmniej 3 razy w tygodniu” itp. są konkretne i można obiektywnie łatwo ocenić ich realizację.

Innym czynnikiem, który decyduje o zrealizowaniu celu to efekt – po czym rozpoznam, że postanowienie osiągnąłem? Po tym, że jednorazowo nie spóźnię się na umówione spotkanie? Czy może wystarczy trzy razy być punktualnym? Warto o tym pamiętać, chociaż najlepiej mieć na uwadze, że gdy powiemy sobie „cel osiągnięty” łatwo go zaniechać i wrócić do starych nawyków. Druga sprawa – czy to, co wypracowałeś do tej pory jest faktycznie tym, czego pragnąłeś? Nie bój się modyfikować cel jeżeli uznasz, że został źle nazwany, bądź niewłaściwie osiągnięty.

Dobrą motywacją do realizowania postanowień jest dążenie do osiągnięcia rzeczy ważnych dla nas. Stawiając sobie za cel rzecz obojętną, lub co gorsza sprzeczną z naszymi potrzebami i wartościami, trudno będzie zrealizować nawet z najlepszym planem. Dlatego warto sobie zadać pytanie „Jakie to ma dla mnie znaczenie?” Może się okazać, że postanowienie „chcę osiągnąć wagę 58kg” nie jest naszym celem, ale środkiem do zyskania aprobaty innych ludzi.

Czy osiągnięcie mojego postanowienia jest zależne ode mnie? – często pomijane pytanie, a stawiające na szali sukces. Wyznaczanie sobie celów, na które nie ma się wpływu, lub wpływ jest tylko częściowy, nie jest sytuacją zbliżającą nas do realizacji. Mimo wysiłku i wszelkich starań, ten procent niezależny od nas może pokrzyżować plany. Jakie to cele? np. „chcę założyć/odbydować rodzinę; chcę wygrać zawody sportowe”.

Kiedy odpowiedzi na powyższe pytania są już ustalone w sposób sprzyjający osiąganiu celów, czas wziąć się za działanie. Jaki będzie pierwszy krok, jaki wykonasz? Jak będzie wyglądać plan działania – miesięczny, tygodniowy, dzienny?

Każdy cel wymaga wysiłku i zaangażowania, ale też wzmocnień i nagród za realizację poszczególnych fragmentów planu. Pamiętaj, aby ustalić drobniejsze cele i wybrać takie nagrody, które sa atrakcyjne, ale nie przeszkadzające w dalszym działaniu.

Na domknięcie idealnego planu realizowania noworocznych postanowień warto poświęcić jeszcze chwilę czasu i zastanowić się nad przeszkodami i zagrożeniami w osiągnięciu celu. Postanawiając sobie „nie będę pił; nie będę brał; od nowego roku rzucam swój nałóg”, ustalając ten cel zgodnie z powyższymi wskazówkami, zadaj sobie pytanie: jakie przeszkody mogą mnie spotkać i co najlepiej wtedy zrobić, aby nie odpuścić?

Z Nowym Rokiem cały zespół Pro Maind życzy sukcesów w osiąganiu celu, ale przede wszystkim zdrowia, bliskich i satysfakcjonujących relacji, wytrwałości i radości.