Czym różni się psycholog od psychiatry

Z jakim problemem mogę zgłosić się do psychiatry?

O tym, kim jest psychiatra, możecie przeczytać w artykule – kim jest psychiatra i jak nim zostać?  Specyfika pracy psychiatry opiera się na opracowaniu, realizowaniu i kontrolowaniu indywidualnego planu terapii na podstawie wcześniej przeprowadzonej diagnozy problemu.
Do psychiatry można zgłaszać się ze wszystkimi zaburzeniami ze sfery psychicznej, które utrudniają codzienne funkcjonowanie – dotyczące życia emocjonalnego i uczuciowego, procesów myślowych, postrzegania świata i kontaktowania się z nim oraz sobą samym. W przypadku kiedy z niewiadomych przyczyn dokuczają dolegliwości somatyczne, psychiatra pomaga zrozumieć związek między zdrowiem psychicznym a zdrowiem fizycznym. Objawy chorobowe można podzielić na „cięższe” i „lżejsze”. Cięższe ograniczają w sposób znaczny lub umiarkowany kontakt z rzeczywistością, należą do nich psychozy, głęboka depresja, majaczenia czy głębokie otępienia. To te zaburzenia najczęściej wymagają farmakoterapii. Lżejsze objawiają się zaburzeniami nastroju, zachowań czy zaburzeniami lękowymi. W tych sytuacjach często nie jest konieczne stosowanie leków, aby można było przejść do leczenia psychoterapeutycznego.

Z jakim problemem mogę zgłosić się do psychoterapeuty?

Zawód psychoterapeuty oraz ścieżkę kształcenia opisałam w artykule – lekarze dusz kim jest psychoterapeuta? W poprzednim poście przedstawiłam również problemy, jakimi zajmują się psychoterapeuci poszczególnych nurtów. Jednak pozostaje pytanie, kiedy warto skorzystać z pomocy psychoterapii?
Głównym warunkiem jest możliwość autorefleksji i wglądu. Do tego konieczne jest odzyskanie kontaktu z rzeczywistością w przypadku, kiedy została ona utracona oraz osłabienie objawów głębokiej depresji czy nerwicy. Jednak dolegliwości nie muszą być tak uciążliwe. Wystarczy powracające wahania nastroju, utrudniające codzienne funkcjonowanie, przeżywanie przewlekłego cierpienia, napięcia czy stresu. Kłopot w relacjach ze współpracownikami, bliskimi oraz poczucie braku zrozumienia siebie i swojego zachowania. Poziom dolegliwości należy ocenić indywidualnie. Przed umówieniem się z psychoterapeutą można skonsultować się z psychiatrą lub psychologiem w celu ustalenia rzeczywistego problemu oraz zapoznania się z możliwościami leczenia uzależnienia.

Więc czym różni się psycholog od psychiatry?

Odpowiadając na główne pytanie – psychiatra jest lekarzem, zatem ma możliwość stosowania farmakoterapii. Dzięki temu w przypadku ciężkich zaburzeń jest specjalistą pierwszego kontaktu, który lekami reguluje nastrój, procesy poznawcze – tym samym przygotowuje pacjenta do dalszej pracy. Psychiatra może być również psychoterapeutą, dzięki czemu pacjent nie jest zmuszony zmieniać specjalisty w celu dalszego leczenia. Psychoterapeuta natomiast może oddziaływać na swojego klienta tylko metodami psychoterapeutycznymi – należą do nich pytania zgłębiające problem, okazywane zrozumienie, zadania terapeutyczne. Podczas psychoterapii pacjent ma możliwość dowiedzieć się o swoim problemie, zrozumieć przyczyny swojego stanu oraz przepracować, pozbyć się swoich dolegliwości. Podczas cotygodniowych spotkań przez kilka (lub kilkanaście) miesięcy uczestnik psychoterapii ma możliwość poznać siebie bardziej, zrozumieć motywy swojego zachowania, a przede wszystkim nauczy się lepiej żyć.
Pacjenci w Ośrodku Leczenia Uzależnień w Miłkowie są pod stałą opieką psychiatry, psychoterapeutów i psychologów. Dzięki temu pacjenci mogą się czuć bezpiecznie i mają pewność trafności diagnozy.

W następnym artykule dowiesz się, kto jest podatny na uzależnienia.

Mgr Anna Worobiej